Co s dětmi? Terapie nudou na ně!

Léto v plním proudu, dovolené, tábory, chalupy, výlety. Ale taky čas nicnedělání a čas odpočinku…

Možná už to máte všechno za sebou a nebo před sebou a zrovna máte čas „volna“. A napadá vás otázka:

Co s dětmi?

Už jste vyčerpali všechny nápady, co dětem vymyslet za program a zoufáte si, že ještě půlka prázdnin před vámi. Máte výčitky, že už nevíte co s dětmi nebo že je vedro a vám se prostě nechce nic vymýšlet.

Děti se nudí a vzápětí přijde pocit, že jste se jim dostatečně nevěnovali?

Než jim strčíte do ruky tablet nebo je posadíte před televizi (což ani jedno u nás nehrozí, protože to prostě nemáme:-) ), abyste zahnali svoje pocity viny a nebo znuděné malé ksichtíky, čtěte dál…

Přesně tyhle pocity mám někdy i já, ale mám dobrou zprávu. :-)

Nezoufejte!  Nedávno jsem narazila na anglický článek a pak ještě na jeden, kde psychologové doporučují, aby se děti nudily. Volný překlad vám teď napíšu. A na závěr, kromě odkazu na zmíněný článek najdete ještě naši praktickou zkušenost se „zevlováním“.

statue-100400_1280

Podle psychologů a dalších dětských expertů je strukturování dětského času během prázdnin zbytečné a nežádoucí,  protože brání dětem objevit to, co je skutečně baví.

My jako rodiče nejsme žádná zábavní posádka pro děti. Naše role jako rodičů je připravit děti na jejich místo ve společnosti. Být dospělým  také znamená, zajišťovat si svůj vlastní volný čas tím, co nás činí šťastnými. Jestliže ale rodiče neustále  plní volný čas dětem sami, děcka se to nikdy nenaučí. Tak to vidí Lyn Fry, londýnská psycholožka.

Další výhody nudy uvádí Dr. Teresa Belton.

Nuda je zásadní k vytvoření „vnitřního stimulu“, který následně umožňuje opravdovou tvořivost.

I přesto, že v dnešní době naši nudu může zásadně rozptylovat internet a podobná média, o jejích výhodách se mluví už desetiletí.

Již v roce 1993, psychoanalytik Adam Phillips říkal, že nuda je možností jak pozorovat život. Je to jeden z nejvíce represivních požadavků rodičů, aby děti byly něčím zaujatí. Místo toho, aby měli dostatek času zjistit co je vlastně zajímá.

Lyn Fry k tématu ještě říká: „Není nic špatného na tom být znuděný, není to žádný prohřešek, že ne? Myslím, že se děti potřebují naučit nudě, aby mohli se mohli vnitřně motivovat ke konání. Nuda je způsob, jak děti naučit být samostatný.

Je pravděpodobné, že budou chvilku nečinně bloumat a budou znuděný, je ale důležité si uvědomit, že to není promarněný čas.

person-731165_1280

A ještě další filosof se k tématu vyjádřil podobně již v roce 1930.

Dítě se vyvíjí nejlépe, když je jako rostlina ponecháno nerušeně v půdě. Přemíra cestování, přemíra dalších podnětů a obrazů nejsou pro děti dobré. Způsobují to, že když vyrůstají, nejsou schopni vydržet tu plodnou monotónnost.

Jaké je doporučení na závěr?

Tyto odborníci doporučují, aby si rodiče spolu s dětmi (straších 4 let) na začátku prázdnin sedli a sepsali všechny činnosti, které by mohly během volna děti bavit. Třeba hraní karet, četba knížky, výlet na kole a nebo i propracovanější nápady jako uvaření oblíbené večeře nebo fotografování.

A pak když děti přijdou, že se nudí, můžete jim doporučit, aby se podívali na uvedený seznam. A rozhodně by se nuda neměla zahánět moderními technologiemi

To vkládá odpovědnost za to, co chtějí dělat, na samotné děti.

Originál článku najdete tu:

Psychologists recommend children be bored in the summer

Jaká je naše praktická zkušenost?

Terapie nudou vyžaduje od nás nutnou dávku trpělivosti a praxi ve vymezování vhodného prostoru k podnikání všech lumpáren. Největší zábavou se třeba loni jevila vodní bitka s hadicemi, ale když už stříkání probíhá přesně před vchodem, je nutné zasáhnout. A nebo když už trvá dost dlouho, je nutné taky brát ohled na množství vyplýtvané vody a kapacitu studny…

Letos jsme přesedlali na snadnikdynekončící fotbalové hrátky na zahradě a další aktivity podobného rázu…:-)

Klasika je samozřejmě pískoviště, lesa a pohádkový palouček, výroba a vyřezávání různých zbraní z klacků, kolo nebo pexeso, karty, atd.

IMG_20160722_095641

Je ale pravdou, že u našich kluků obyčejné „zevlování“ vyzývá k všemožným bitkám, provokacím a naschválům, takže často nám pěkně „zatopí“ a s naší trpělivostí jsme už na štíru. Kamarádka, co s námi trávila pár dní, je nazvala „pytlem blech“. :-)

A v tomto případě nám nejlépe funguje zapojení do běžných domácích prací. Je s podivem, jak takové mytí nádobí, příprava jídla, úklid nebo příprava stolu k jídlu, vyprovokuje nesmírnou kreativitu a po počátečním odporu se dostaví i skvělá spolupráce s dřívějším protivníkem. :-)

Jak plníte čas dětem vy? Sršíte nápady nebo si už říkáte: „Už aby začala zase ta škola/školka! “

Pokud byste přeci jen chtěli načerpat inspiraci k prožívání celého roku a zajistit si všechny tradice a zvyky bez stresu,

podívejte se ZDE >>>

 

Krásně znuděné prázdniny!

Káťa

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře