Hromnice si strč za klobouk

Zajímá vás, jak to u nás někdy vypadá s rituály nebo tradicemi v realitě? Možná jste si říkali, no jo, tam jim to určitě krásně šlape, děti všechno znají, vědí a krásně se zapojují.

Ne vždycky je ale všechno zlato, co se třpití…

Řeknu vám tedy, jak to bylo třeba zrovna teď , na Hromnice. 

Výroba svíček

Dopoledne mi zůstal prostřední syn Mikeš doma, tak jsem si říkala, že společně vyrobíme  nebo spíš oživíme, skořápkové lodičky a připravíme vosk na výrobu svíčky Hromničky.

Jeho výraz a nadšení mi ale daly jasně najevo něco ve smyslu: Mami, tohle si strč za klobouk, to se mi fakt nechce.

Nahlas jen řekl: A to nepočkáme na Štěpu?…

No dobrá, tak počkáme na Štěpu…A když dorazil Štěpa ze školy?

Jojo, mami…

Do toho přišli nějaké jejich tradiční hádky a naschvály, takže přeci nebudou s maminou něco vyrábět. Vše se brzy proměnilo a měli důležitější věci na práci. Tím byla v poslední době oblíbená hra na Robina Hooda. Takže klacky ala meče, šavle a dýky a už to lítalo.

Jojo, mami…

Takže jsem si řekla, že si připravím vosk a budu máčet sama. Prohánějící se chumel s klackama a mečema (ano, už i nejmladší se snaží držet krok) se občas zastavil u stolu s tím, co to vlastně dělám.

Jé, a to to budeš takhle máčet pořád dokola, jo? No jo, budu…

Ale to bude trvat dlouhooo a zase pryč.

Když nejstarší viděl, že to zase tak dlouho netrvá, tak to prý  zkusí. Párkrát namočili už vzniklou svíčku do skleničky…

Pryč se starým

Aby toho  nebylo málo, ještě jsem si vymyslela, že by si mohli v pokojíčku uklidit svou poličku, aby se přeci udělalo místo, pro to nové světlo. Sama to teď dělám průběžně.

Nadšení z toho rozhodně nebyly, každý si svůj kaslík sundal z poličky dolů, letmo do něj koukl a přišli mi říct, že je už mají vytříděné.

Na to jsem jim ale neskočila a už po několikáté předvedla jak, se to vlastně dělá. Vysypeme kaslík a do něj vrátíme jen to, co tam potřebujeme (třeba učebnice) a nebo co nám dělá radost. Jejich hrůza v očích mi ale nedovolila odejít, takže jsem to během 10 minut s nimi vytřídila. Společně to už šlo hladce.

Vznikla tak jedna hromada papíru na vyhození. A máme to… uklidit hromadu papíru už zvládnou a otřít prach z poličky taky.

Zdá se, že hromada papíru se proměnila v obrovskou příležitost…možná si asi dokážete představit, jak to za chvilku v pokojíčku vypadalo.

Tak to už jsem pak radši odcházela z domova a nechala v tom tatínka. ;-)

Realita hromničního tvoření

Taková byla realita našeho hromničního tvoření. Může se zdát,  že svíčka i lodičky zůstaly bez velkého povšimnutí.

Večer se ale kluci sami od sebe ptali na svíčky i lodičky a kdy že si to společně zapálíme.

Hurá, semínko se přeci jen zasadilo. Společně jsem si zapálili lodičky i svíčku Hromničku. Řekli si, proč jsem to dělala, že svíčky už moc potřebovat nebudeme a k čemu svíčku třeba můžeme použít. Lodičky šli potom ještě s klukama do postele, než úplně vyhasly.

O další dva dny později, Mikeš ještě kouká na Hromničku a říká:

Hm…ze starýho vznikla nová…To už nemusíme teda nic kupovat, když to jde takhle…

Očekávání

Moje počáteční , až romantický, očekávání, jak budeme společně tvořit, velmi rychle vzal ten náš divoký potok. Ale i přesto, že to nebylo tak, jak jsem si vysnila, kluky to stejně nějakým způsobem poznamenalo a něco jim to do dušičky určitě dalo.

A to je ten hlavní důvod, proč mi přijde celý rytmus roku tak skvělý. Někdy si postesknu, že holčičky by se třeba zapojovaly víc. To je taková moje iluze, jako že si holičky rády nechají plést copy. Někdy si ji pěkně hýčkám… :-)

Útěchou mi v těchto momentech je, že tak jako tak, prostě zasévám malá semínka,  která někdy třeba mohou a nebo taky nemusí vykvést. S tím už se budu muset popasovat sama. Zatím ale vidím, že nějaký efekt to zanechá, troufnu si říct, vždycky.

Jak je to u vás s dětmi a jejich zapojováním? Vyvedete mě z mojí iluze…? ;-)

Více o Putování rytmem roku od zimy do léta  se dozvíte v eBooku tady >>>

Nebo si přečtěte více o rytmu roku a oslavě léta  v eBooku zdarma>>>

 

 

 

 

 

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře