Ježíšek – pravda nebo lež?

Existuje nebo neexistuje? Říkat dětem pravdu na Vánoce nebo jim lhát?

Ježíšek – pravda nebo lež? Tak trochu jako být, či nebýt…? :-)

Jak to tedy máme my?

U nás  Ježíšek začal chodit s narozením prvního syna. Neměla jsem  sílu něco vymýšlet jinak. Možná mi ale především chyběla jasnost v sobě a síla si ustát jiné názory v celé rodině.

Postupně jsem začala poznávat alternativy, od waldorfské pedagogiky až po pohanské a keltské směry a tvořila si na Vánoce svůj názor.

K čemu jsem došla?

Tajemno

Děti potřebují tajemno, je to až skoro bytostná potřeba jejich duše. Proto milují pohádky a různé tajemné příběhy. Následně si pak žijí  ve svém světě fantazie, tvoří si různé obrazy, na základě kterých si pak hrají. To vše je výživa pro jejich duši. Na rozdíl od všech moderních technologií a přesně daných, jasných věcí či názorů dětem předkládaných, kde není žádný prostor pro jejich vnitřní svět.

Keltové

Doba kolem Vánoc se slavila od nepaměti, ještě dávno předtím než přišlo Křesťanství. Naši předci, Keltové, kteří žili v těsném sepjetí s přírodou a jejím cyklem, v tuto dobu slavili zimní Slunovrat. 21.12.

V přírodě je to doba stažení se do sebe, temnoty, odpočinku a ticha. Je to doba největší temnoty, která se může promítat i do našich životů, vracejí se nám věci, které jsem v uplynulém roce nevyřešili.  Doba rekapitulace a uctění uplynulého roku, uvědomění toho co už nepotřebujeme, abychom s novým záměrem vstoupili do nového roku. Do této atmosféry se rodí nové světlo, nové slunce, nová naděje.

Astronomicky je slunce na nejnižším bodě a začíná jeho nový cyklus.  Keltové a pohani toto ve svých obrazech podávali v podobě zrození Boha světla, syna, kterého Bohyně právě na Slunovrat porodila.

Křesťané, waldorf

Křesťané slaví legendu Marie a Josefa a narození malého Ježíška. Jeho pozemské zrození jako lidského dětátka, protože na datum, kdy do něj měla vstoupit ona kristovská (sluneční) energie, se poněkud zapomnělo. Byl to právě Ježíšův křest 6.1, tedy na dnešní Tři Krále.

Další pohled, waldorfský, bere Vánoce také jako vyvrcholení celé cesty podzimem (od Michaelovy odvahy, přes soucitného Martina po moudrého Mikuláše).  Současně s venkovním světlem se může narodit, po podzimním pročištění našeho nitra, také naše vnitřní světlo.

Slunovrat a Vánoce 21.12-24.12

Co tedy slavit, Slunovrat nebo Vánoce. To nebo ono? Souvisí to vůbec spolu?

Je to doba, kdy jsou nejdelší noci. Tyto tři dny Slunce stojí na svém nejnižším bodě, než se opět přehoupne a začne pomaličku stoupat, takže 24.12 se nové Slunce zrodí.

12 dní a 13 nocí vánočních

Vánoce tedy netrvají jen 24-25-26 a je také fajn toto dětem ukázat. Celé doba Vánoc, trvá 12 dní a 13 nocí. Velkých, až magických nocí. Energeticky se považuje za dobu spočinutí mezi právě dokončeným výdechem Země a jejím novým nádechem. Příroda je v bodě své nejnižší aktivity. Je to doba mezi solárním a lunárním rokem, dny z lunárního kalendáře, které scházejí do slunečního roku. Jakési dny „navíc“ nebo „mezi“.

Proto byla tato doba považována za magickou. Dobu, kdy lze nahlížet do budoucnosti, ale také se velmi účinně zbavit nánosů z let předešlých.

Proudí k nám nové, právě zrozené světlo, spolu s koncentrovanou vesmírnou energií. Také energie požehnání a milosti je nejblíže v celém roce. Keltové těchto 12 dní vnímali zesílené zemské záření.

Toto jsou vysvětlení, která potřebuje naše hlava, aby se mohla nějak rozhodnout.

Co je podstatné?

Co je ale nejpodstatnější je to, jak to celé vnímáme my sami, jako rodiče. Protože jedině tak to jsme schopni předat dětem. Jen tu naši pravdu. To, čemu věříme. Je především na nás, srovnat si v sobě, jestli pro nás Ježíšek existuje nebo neexistuje, či CO vlastně pro nás existuje. Je patrné, že události z různých pohledů mají dost podobné obrazy , jen jiné názvy.

Tak jako tak, v tuto magickou dobu, když vyjdete do tiché, zimní přírody,  můžete cítit určité tajemno, ticho a ono spočinutí. Do této doby se „narodí“ nové Slunce, na které všichni nedočkavě čekáme, jako na symbol naděje v době největšího temna. Může také vytvořit obraz malého chlapečka (Boha Slunce), stejně tak jako si představujeme Ježíška.

Záleží už na každém, zda si tuto událost nazve zrozením Slunce, oslavou Slunovratu nebo narozením Ježíška…

Každopádně je to cesta za hranice hmoty.

Splněná přání

Na závěr, něco pro nevěřící Tomáše. ;-) O čem je ještě doba Vánoc, když  pomineme rytmus přírody a náboženský podtext…?

O zázracích a splněných přání… Zároveň nikdo ale přesně neví, jak Vesmír naše přání plní… Jasné je, že přání, svým vlastním způsobem, plní. Někdy jinak, než si zrovna představujeme… Máme tedy prostor ukázat dětem  další možnosti fungování a tvoření naší vlastní reality.

Tajemno zkrátka do života patří stejně tak, jako všechny legendy, které jsem tu zmínila.

Nemusíme úplně všechno vědět a rozumem zdůvodnit. Pakliže určitou víru, nebo ještě lépe procítěné vědomí, máme v sobě a s dětmi to pravdivě sdílíme, ony si na to své přijdou samy.

Kamarádka mi nedávno říkala, že její pubertální dcera došla sama k závěru, že Ježíšek existuje, ale dárky si dávají lidé.

Jen pro připomenutí,  děti dokáží vyhmátnout naši sebemenší vnitřní nejistotu. Pokud jim pak neříkáme tu naši nejniternější pravdu, mohou z toho plynout jejich následná zklamání a pocity, že jsme jim lhali…

Ať jsou tedy vaše vánoční vnitřní cesty především pravdivé…❤️

Jestli si chcete toto kouzlo Vánoc prožít, přidejte se do Klubu Putování vánočními nocemi >>>

Pokud byste rádi pokračovali i po Vánocích v rytmu roku, mrkněte  na Putování od zimy do léta SEM >>>

S láskou,

Katy

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře