Kniha pro život

Narozeniny jsou každoročním přechodovým rituálem. Vnímám je jako určitý přelomový bod, přechod do dalšího životního roku každého z nás. Na letní slunovrat synek vstoupil do druhého desetiletí svého života. Chtěla jsem mu předat k těmto narozeninám „něco“ významnějšího.

Co to „něco“ mělo být?

Něco nemateriálního a zároveň i nezážitkového.

Něco pro život, když už vstoupil do druhého desetiletí.

Něco, k čemu se bude moci vracet a z čeho bude moci čerpat i dále v životě.

Něco, o čem v denních situacích mluvíme, ale někdy mám pocit, že může tak nějak vyznít do ztracena. Že může být pro dítě náročné  vracet se ke slovům řečeným a uvědomit si je v pravý čas, v běhu běžných situací. Když zrovna jsou třeba.

Něco, co se bude moci dále doplňovat a tvořit tak, jak to bude přinášet další život.

Před asi rokem a půl mě  k tomuto inspiroval článek 10 maminčiných rad pro život od Stáni z Podnikání z Pláže, díky čemuž vznikl celý tento projekt.  Inspiroval mě natolik, že jsem věděla, že něco podobného budu chtít vytvořit pro svého nejstaršího syna. Později i pro ty další, protože se o to už také hlásí…

Dárek jsem nosila v hlavě celou dobu a věděla, že kulatiny jsou ten pravý moment.

Podělím se s vámi o 7 bodů z Knížky pro život nejstaršího syna.

Jak by náš svět vypadal, když bychom takto všichni žili od dětství, když by se podobné myšlenky každodenně předávali v rodinách a vyučovali ve škole?

Určitě to nejsou jediná „správná“ moudra pro život. Souzní ale s naší životní filosofií a zároveň odráží to, co zrovna synek potřebuje. Knížka má více bodů a vím, že se bude průběžně doplňovat. Zároveň ji doplňuje ještě klasické album s fotkami a průřezem celým prvním desetiletím.

Životní moudra z Knižky pro Život

Naslouchej svému srdci

Dělej to, co ti říká srdce, vnímej to, co ti přijde do hlavy jako první. To je intucice. Pocity a intuice nás vedou správně, jen nám do toho nesmí moc mluvit naše mysl. Když ti začne říkat hlava, že něco nejde, nevěř ji. Věř svému srdci.

Zkoumej, co je za myslí.

Nejsi tvoje mysl, ani myšlenky. Jsi to, co je za nimi.  Jen myšlenky pozoruj a nenech se jimi ovládat. Myšlenku, kterou rozvineš, tvoříš. Rozvíjej tedy ty, které tě dělají šťastnějším a radostnějším.

 Sny jsou kořením života

Jít si za svým snem, který rozzáří tvoje srdce, vede ke šťastnému životu. Neodkládej je až na „někdy“. Máš jen tenhle život, tak se starej o to, aby sis své sny plnil. To „někdy“ nemusí vůbec nastat.

 

Jsi dokonalý takový, jaký jsi.

Ty jsi ten nejdůležitější člověk na světě. Tvoje sebehodnota, sebedůvěra a sebeláska jsou základní kameny šťastného a úspěšného života. Proto o sobě nepochybuj a nesrovnávej se s ostatními. Nesnaž se být jako někdo jiný. Měj se rád takový, jaký jsi.  Ti praví kolem tebe, tě mají rádi přesně takového, jaký jsi.

Dělej věci kvůli sobě

Vždy se podívej hluboko do sebe, na nejhlubší motivaci toho, proč chceš něco dělat. Nedělej věci kvůli druhým, abys je potěšil nebo nezklamal, ale kvůli sobě. Dělej to, co tobě dělá radost a tím radost budeš šířit kolem sebe a druhé potěšíš a obohatíš. To ti zajistí  kolem sebe lidi, kteří ocení právě to, kým jsi.

Když chceš změnu, tak pro ni musíš udělat prostor

Když chceš něco dělat jinak,nejde to dělat postrau a zároveň po novu. Prostě přestaň dělat to, co nechceš a tím uděláš prostor pro nový začátek.

Nikdy nejsi sám

I když máš někdy pocit, že jsi sám, ať už fyzicky nebo že ti nikdo nerozumí, vždy jsi spojený se Stvořitelem. S ním můžeš mluvit, žádat ho o radu, pomoc, vyléčení. Jedině ty se od něj můžeš sám oddělit. On je součástí všeho.

 

Při psaní tohoto článku jsem si uvědomila, jak i já sama se stále tyto moudra učím a učím se je žít v každodenním životě. Musím přiznat, že ne vždy mi to zrovna jde.

Věřím, že klukům se vryjí pod kůži daleko dřív a budou je v životě používat daleko obratněji než my, kteří se k nim propracováváme, skrze zkoušky života, až v daleké dospělosti.

Náš desetiletý rituál ještě také doplnila i narozeninová víla, z které je synek stále nadšený a netrpělivě očekával, jestli zase přiletí…

Jaké rituály k významným událostem pro své děti tvoříte vy, když chcete, aby jim to „něco“ zůstalo v srdcích?

Ať jsou všechny naše přechodové uzly procházeny hladce…

Káta

 

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře