Kostlivci ve škole…, 5 tipů, co s nimi?

Řešíte na konci října strašidelné převleky do školy nebo školky v podobě kostlivců nebo pečené cukroví ve tvaru lebek, kostí nebo očí? Kostlivci ve škole a Halloween.

Zamýšleli jste se nad tím, o čem tenhle svátek vlastně je a odkud k nám přišel? Nebo jedete v duchu společenství ve kterém žijeme a když se to tak dělá a dětem se to líbí, tak…

S nástupem nejstaršího syna do školy, mi tohle všechno bylo tak nějak proti srsti. Donutilo mě to začít pátrat, proč se tyhle, pro nás bezmyšlenkovité, maškarády  najednou dějí a co je vlastně za nimi. Abych to, alespoň svým dětem, mohla vysvětlit a ukázat nějaké souvislosti…

halloween-979495_1280

Přijde mi, že je společnost rozdělená na dva tábory. Na ty, co Halloween v jeho současné podobě přijali a na ty, co ho tvrdě odmítají, protože přišel z Ameriky.

Šla jsem tedy zpátky historií…

Jedno je jasné, současná podoba svátku Halloween k nám opravdu přišla z Ameriky. Tam je to údajně druhý svátek, hned po Vánocích, na kterém obchodníci vydělávají nejvíce. To je pro mě zásadní informace a vím, že se na tomto byznysu podílet nechci.

Kde se vzal?

Z počátku se tento svátek v Americe slavil velmi omezeně a hlavně v jižních oblastech. Jeho rozšíření po celé Americe zajistili irští přistěhovalci, kteří tam v polovině 19. století masivně přijížděli , aby utekli hladomoru. Američané tedy převzali tento svátek a začali ho slavit tak, že se převlékali do kostýmů a obcházeli domy a žádali o „koledu“ v podobě peněz nebo jídla.

Odtud pochází ono pověstné anglické “ Trick or treat!“ (Koledu nebo něco vyvedu!).

Na přelomu století se svátek stal hlavně sousedkou a komunitní záležitostí a rodiče byli vyzývání, aby všechny strašidelné aktivity z oslav vynechávali. Důraz byl kladen hlavně na párty, hry a sezonní jídlo. Tímto se veškerá pověrčivost a duchovní nádech vytratily. V průběhu času se svátek zvrhl ve vandalismus a tak, aby se tomuto zabránilo, přesunul se z obecních prostor do soukromí domova nebo školních tříd.

To nás tedy přivádí k otázce,

kde jsou kořeny Halloweenu?

Kořeny sahají k naším keltským předkům a jejich svátku Samhain, více než 2 000 let zpět. Lokalitou to je Irsko, Velká Británie ale i západní, část jižní a i střední Evropy. Tam, kde všude Keltové žili.

Samhain byl původně Pán všech mrtvých. Starý Bůh v tu dobu zemřel a vracel se do říše mrtvých. Svátek Samhain byl pro Kelty svátkem nového roku, který slavili 1. listopadu. Tou dobou pro ně končil zemědělský rok a jelikož byli velmi úzce spjatí s přírodou, byli také závislí na tom, zda přežijí zimu nebo ne. Samhain byl pro ně vstup do temné a dlouhé zimy, část roku spojené s mnohými úmrtími.

Proto v noci před 1. listopadem lidé zapalovali velké ohně, kde pálili obětiny pro pohanské bohy, aby si zajistili přežití. Z tohoto ohně si také zapalovali doma své nové ohně, které na večer zhasínali, jako symbol konce roku.

Věřilo se také, že noc z 31. října na 1. listopadu je magická, ztenčuje se hranice mezi světem duchovním a lidským a mohou nás chodit navštívit naši zemřelí. Proto dlabali dýně nebo řepy jako lucerny, aby jim svítili na cestu.jack-o-lantern-1287381_1280

Sami se převlékali do různých kostýmů a zvířecích masek, aby od sebe odehnali zlé duchy, kteří také měly snadnější přístup do našeho světa. Zlí duchové si je měli splést a tím je nechat na pokoji.

Teprve někdy v 8. století rozšiřující se křesťanství, kterému se pohanské zvyky moc nezamlouvaly, napasovalo na tento den Svátek všech svatých a na další den Dušičky. Slavili je dost podobně v té době.

Odtud tedy pochází jméno Halloween, nebo-li původně All Hallow´s Eve (Předvečer všech svatých).

Bez ohledu na celý vývoj tohoto svátku, faktem zůstává, že původní svátek měl pro naše předky velmi hluboký význam, díky jejich těsnému sepjetí s přírodou a jejich životu v přirozeném rytmu roku.

gnome-1462990_640

Trocha té historie nám pomůže pochopit, o co tedy v tomto svátku vlastně jde a pak už záleží na nás, jak pojmeme celý svátek. Pokud si ho nacítíme, tělo nám většinou dá jasnou odpověď, co s námi rezonuje a je v souladu a naopak, co není.

5 tipů, co s kostlivci ve škole?

Ať už se jedná o školní akci nebo hallowenskou párty, když už tedy dítko chce jít za kostlivce nebo kohokoliv jiného spolu se sušenkami kostí,

      1.Informujte dítě o prapůvodní myšlence

Tak to máme my. Snažíme se klukům předávat ten pravý smysl všech svátků a rytmu roku, aby se mohli orientovat v konzumních tlacích společnosti a sami za sebe se v budoucnu svobodně rozhodovat.

      2. Vysvětlete význam rolí

Některé zákony totiž fungují, ať už o nich víme nebo ne.

Je tedy pro nás důležité, aby kluci věděli, že když už si masku na sebe berou, do jaké role tím vstupují. Jestli do role „mrtvoly“ a nebo do role „jakomrtvoly“, aby tím mrtvoly odehnali. To platí samozřejmě i pro dospělé. Jednoduché pravidlo  v tomto platí,

to co vyzařujeme, to k sobě také přitahujeme….pokud to svým vědomým záměrem nezměníme.

3. Vytvořte si svůj domácí rituál

Přeci jen hranice se tenčí a je jedno jestli to nazýváme Samhain, Halloween nebo Dušičky…

U nás si v  této době zapálíme svíčku a popovídáme o našich pra-předcích. Další lampionky, dýně a světelné slavnosti si necháváme na oslavu sv.Martina a adventní slavnosti v rámci celého rytmu roku.

halloween-1999_640

 

4. Zpětně po akci

V případě, že by děti měly nějaký nepříjemný zážitek ze setkání se  „zlým duchem“, můžete zážitek pomoci zpracovat tak, že všechny bytosti, které k vám nepatří pošlete pryč, do světla.  Vytvořte si malý rituál se svíčkou, nějakým vykuřovadlem nebo tyčinkou a za doprovodu cinkání na tibetskou mísu, zvoneček nebo bubnování na šamanský buben. Také v Accessu je na to celkem jednoduché čištění, kterým se entity a bytosti posílají pryč

Pokud vy jako rodiče máte špatný pocit z podobných akcí, mluvte o tom s dětmi a vysvětlete jim svůj pohled a váš postoj. Děti to ocení.

5. Přijetí zla

To jen k zamyšlení… Tento zmodernizovaný svátek, kdy se to všude jen hemží prapodivnými bytostmi a duchy,  můžeme vzít jako možnost k tréninku a přijetí zla v sobě. Čím více proti zlu v sobě bojujeme a popíráme ho, tím  zlo větší a silnější a více se nám ukazuje. Pokud se mu z příma podíváme do očí, projdeme všemi emocemi a přijmeme ho, zlo ztrácí na síle.

Také z pohledu archetypů, všechny tyto pravzory a symboly (např.draci), i ty negativní, mají své  kladné i záporné polarity. Jsou to dvě strany jedné mince. Dokud sami v sobě budeme jednu stranu potírat, o to více se nám bude ukazovat.

Co nejvíce světla v temné části roku přeji všem…

Pokud byste si ho rádi prosvětlili zevnitř, mrkněte na naše Putování aneb Jak na tradice s dětmi bez stresu,  SEM >>>

Káťa

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře