Jak „masírovací“ maminka vůňí léčí…voňavá lékárnička

„To jsem nevěděl, že se dokážeš proměnit do masírovací maminky…“ řekl mi před nějakým časem prostřední syn.

Trošku mě to zamrzelo, ale jojo, jak by to mohl vědět…oprášila jsem voňavé olejíčky, když zrovna bylo třeba kvůli nemoci nejstaršího. A samozřejmě mladší syn chtěl taky…a chce už každý večer.

Díky jednomu příspěvku na naši facebookové  stránce Čarovýchovy šťastných kluků, kde jsem sdílela můj osvědčeném tipu na prohřátí nohou v zimě s olejíčkem zázvoru (najdete ho tady >>>)  mě pak napadlo, že vám nějaké další osvědčené tipy napíšu, aby jste se mohli i vy proměnit občas v „masírovací rodiče“.

Děti to totiž milují a naši kluci obzvláště večer, před spaním.

Ne, nemusíte se ale děsit, nejedná se o celkovou masáž, i když i ta je fajnová, ale časově daleko víc náročná.

Jde jen o masáž chodidel nebo celých ťapek, která zabere jen pár minut. A nemusíte být žádní profi maséři…

V běžném dnu je to voňavé pomazlení, zklidnění našich živých raubířů a naplnění onoho dětského pohárku touhy po vědomé přítomnosti s námi, rodiči.

No a při nemoci…je to kromě předchozího, což je samo o sobě dost léčivé, prostředek, jak dostat do těla účinné látky pro podporu uzdravení.

A proč o tomhle píšu zrovna já? Aromaterapie byla před nějakým časem moje vášeň, kterou jsem před dětmi i aktivně studovala, byť nedostudovala. Všechny odborné materiály mi zůstaly doma a při potřebě po nich vždy sáhnu. ;-)

Domácí lékárnička

Tak se na to vrhneme, sepíšu vám pár olejíčků, které stojí za to mít v domácí lékárničce. U některých olejů je třeba dbát na přesné složení, protože mohou být různé variace a některé z nich pak nejsou nevhodné pro děti (například u Rozmarýnu, Tymiánu, Skořici…)

Dýchací onemocnění, chřipky, virózy.

Ravintsara

Jako osvědčený éterický olej (eo) jak v prevenci tak i léčbě při jakýchkoliv virózách  je Ravintsara (Cinnamonum Camphora var. ravintsara). Je to nejsilnější antivirotiku ze všech eo. Kromě toho významně napomáhá imunostimulaci, při kašli a bronchitidách, infekcích orl, oparech  nebo i infekční mononukleóze. Je protichřipková a celkově harmonizuje při úzkostech, depresích a nervových vypětích.

Eukalyptus radiata

Další vhodný olejíček na běžná dětská onemocnění. Nezaměňovat s e.globulus, je rozdíl ve složení a pro malé děti je vhodnější radiata.

Příznivě působí na celý dýchací systém, posiluje jeho imunitu při nachlazení, kašli, zánětech hrtanu, zápalech plic a nemoci průdušek. Usnadňuje odkašlávání a v obkladech snižuje horečku. Také je dobrý na infekce močových cest.

Borovice, jedle

Dalším olejíčkem na chřipková a kašlací onemocnění jsou jehličnany.  Jedle je jemnější pro menší děti. Kromě dýchacího systému jsou skvěle antiinfekční, protiplísňové a na všechny zánětlivé a alergické procesy. My ji používáme také do aromalampy, aby se nešířily bacily (spolu s Eukalyptus glubulus a třeba Mandarinkou nebo Bergamotem).

Tymián vulgaris – linalool

Dalším známým kašlacím a chřipkovým olejíčkem je Tymián. Používá se do různých mastí, které se mažou dětem na hrudníky a podobně. Zde je na místě zjistit si biochemickou variantu použitého tymiánu, protože pro děti je nejvhodnější varianta Tymus vulgaris – linalool. Oproti nejčastěji používané variaci thymol, která je ale nebezpečný při zevní aplikaci, jelikož může leptat kůži.

Vykazuje opět skvělé imunostimulační a antiinfekční vlastnosti, nemoci orl, kašlací a opakující se dětské nemoci. Výborně tonizuje a stimuluje při stresu, depresích.

Při horečkách

Citrus limon – citron

Ochlazuje při horečkách, zmírňuje zápaly a zahlenění, silně antibateriální a vhodný pro všechny druhy infekcí (chřipka, zápal plic…) Silně pročišťuje i trávicí systém a játra,  třeba při průjmech a celkově detoxikuje celý organismus, čistí krev i lymfu. Je to takový největší čistič, ještě s Grapefruitem – Citrus paradisi.

Eucalyptus citriodora – citronovonný

Nepoužívat pro děti do tří let a vnitřně. Jinak je skvěle protiinfekční, protivirový, rozpouští hleny (třeba rýmu), uvolňuje křeče (třeba při kašli) a ještě snižuje horečku. Celkově také zklidňuje nervový systém, je sedativní.

A na co se mi ještě velmi osvědčil – prevence vší. Když jsou ve škole nebo ve školce, kápnu klukům přímo do vlasů a ještě i do čepice a dobrý…

Ostatní

Obecný dětský olejíček je Mandarinka – je to takový veselý, radostný olej se všemi vlastnostmi citrusů.

Na zahřátí v zimě

je vhodný už zmíněný Zázvor (ten je mimochodem také vhodný na nachlazení,chřipky a horečky s třesavkou) nebo případně Skořicovník Cinnamonum Zeylanicum – eugenol – je to eo z listu a ne kůry, který je rozdílný v obsahu. Ten z kůry obsahuje látku (Cinnamaldehyd), která se v těle kumuluje a neodbourává, proto se s ním má zacházet velmi opatrně. Pozor také při vysokém tlaku a těhotenství.

Levanduli úzkolistou (chladivá, uklidňující, protizánětlivá,na štípance všeho druhu), pozor na její další varianty (nař. širokolistá nevhodná pro děti) a Teatree (přírodní antibiotikum, spíše hřejivé) asi zná každý, ne?

Aspoň si to myslím, pokud ne, dejte vědět. ;-)  Výhodou je, že tyto dva oleje lze používat i neředěné, přímo na kůži.

Užití a způsob aplikace

Pro běžné masírování při dlouhých zimních večerech je vhodné si namíchat olejíček, tak aby voněl jak vám, tak i dítěti. A to v koncentraci cca 6 kapek do 10 ml nosného oleje (mandlový, slunečnicový, meruňkový…) a pro děti mladší 6 let i méně.

V případě nemoci a akutního onemocnění, kdy potřebuji dostat do těla větší množství eo, kapu buďto neředěný 1-2 kapky přímo na plosku nohy a nebo na plosce nohy naředím 1:2 s nosným olejem a rozmasíruji přes celé chodidlo.

Ploska nohy včetně nártu obsahují všechny reflexní plošky našich orgánů a zároveň nárt je velmi dobře prokrvený, takže olejíčky se dostanou velmi rychle do těla a hlavně na místo, kde jsou nejvíce potřeba.

Ano, tak moudré jsou jak olejíčky, tak i naše těla.

Oficiální doporučení jsou, že se nesmí eo užívat vnitřně. Ale pokud například řádí střevní chřipky, dávám kapku eo citronu na lžičku cukru nebo medu sobě, i dětem. ;-)

Věřím, že tímto lehoučkým nahlédnutím do světa přírody a vůní se zase přiblížíme více k přírodě a že se také někdy proměníte v masírovací rodiče.:-) Budete mít tak další fajnové chvilky se svými dětmi.

Dejte mi vědět, jak se vám to líbilo… ;-)

Další prohřátí v zimních večerech můžete najít v eBooku Rytmus roku a oslava léta a nebo se můžete inspirovat přechodovým rituálem a pomoci tak třeba synovi projít jeho přechodovými uzly.

Pokud byste měli jakékoliv dotazy, určitě se ozvěte.

Káťa

 

 

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře