Honza

Mám bohaté zkušenosti s  pohybem, bojovým a řemeslným uměním. Inspiruji rodiče kluků, jak proplouvat v jejich živelném světě a jak díky pohybu, rituálům a řemeslným umění kultivovat klučičí agresivitu.

Jsem hrdý a šťastný táta tří kluků. Hlavně díky svému zaměření na bojová umění, jsem  dokázal změnit svůj přístup ke klukům a přijmout jejich každodenní šarvátky, jako nedílnou součást našeho života. Zároveň náš klučičí svět obohacuji o další rozměr. Tím jsou řemeslná umění, díky kterým mohu zjemňovat a kultivovat naše malé rytíře.

Díky snaze o pochopení mužské podstaty a zorientování se sám v sobě, si uvědomuji původ emoce, myšlenky či reakce ve vypjatých chvilkách, jak u kluků, tak  i u sebe.

Našel jsem také jeden z možných způsobů, jak klukům pomoci  v dospívání a přechodu v muže, díky přechodovým rituálům a jejich rozměru. Ty jsem se rozhodl dopřávat všem našim synům. Řemeslné tvoření považuji za protipól jejich "válečnickému" umění.

Muži přirozený dar cykličnosti nedostali, a tudíž v přírodních národech měli vždy své přechodové rituály, které byly vedeny stařešinami rodu. Tím, jak je naše společnost odtržená od přírody, tyto rituály pro chlapce zmizely, skončila i vojna, která se kdysi považovala jako určitý pseudorituál. Chlapci, potažmo muži, tedy zůstali tak nějak viset ve vakuu… bez uzavření jednotlivých životních období.

Proto jsme se rozhodl přechodové rituály pro své syny  začít zprostředkovávat.

Naše cesta k tomuto byla ryze mužská.

Jako bývalí závodní sportovec a vystudovany tělocvikář se sportovními specializacemi jsme měl velmi blízko ke drilu, výkonu a autoritativnímu stylu výchovy. Jediný rytmus, který jsme oba znali byl ten tréninkový.

Moje nastavení na jednoduchá, přímočará teď – hned řešení úplně nefungovaly. Postupně jsem si začínal uvědomovat, že místo aby se mu pod rukama dítě rozvíjelo, tak se uzavírá do svého vnitřního světa a tvoří si svůj fiktivní příběh. A že mi nezbude nic jiného než jít do sebe, jako muže.

Mužská podstata

Životní cesta mě přivedla k hlubšímu studování mužské podstaty a zamýšlení se nad tím, jak to vlastně doma oba máme, co si kdo neseme v tématu ženství a mužství. Při studování knih o mužské energii byl dalším velkým potvrzením význam tvoření pro kluky a význam přechodových rituálů.

Díky uchopování podstaty muže, absolvování několika výchovných seminářů i terapeutických sezení, jsme pochopili, že klučičí je nutné rozvíjet svého válečníka v sobě zrovna, tak jako i milovníka. Pokud možno zasahujeme co nejméně, dokud tzv. „neteče krev“. Je to pro nás velmi úlevné a velmi často, když zvládneme nezasáhnout, zjistíme, že se vlastně nic neděje. Kluci se po chvilce uklidní, udobří a hrají si dál.

Milovníka a ženskou stránku u chlapců rozvíjíme zejména skrze tvoření rukama, modelování, řezbaření doma i v dílně, vlastní výrobě hraček.

Kromě našeho vnitřního přenastavení využíváme hodně pohybu v přírodě, ale i doma, kde pokojíček se podobá tělocvičně, a je až neuvěřitelné, co vše si kluci vymyslí.

 Inspirujte se naším příběhem o přechodovém rituálu pro našeho nejstaršího syna