Oslava lásky nebo pálení čarodějnic?

Pálení čarodějnic mě osobně je dost proti srsti….vadí mi představa pálení symbolů osob a ještě i to, že bychom to měli učit děti. Možná proto, že se sama za čarodějku považuju a třeba mi to i brnká na nějaké strunky inkvizičních procesů…Kdo ví…

Protože co symbolizují čarodějky? Ženy, které mají jiné vnímání, než je běžné ve společnosti a možná i nepohodlné pro většinovou společnost. Vidí hlubší, širší souvislosti, zabývají se energiemi, bylinkami, jsou spojené s přírodou či Vesmírem nebo Stvořitelem, pracují samy se sebou, jsou v určitém směru svobodné bytosti….A to se dříve křesťanské společnosti moc nehodilo.

My nyní máme tu možnost svobodně se vyjadřovat a všechny tyto svoje aspekty naplno žít, tak proč pořád následovat ten starý nesmyslný a potupný symbol…? Naopak bychom měly být vděční, že už můžeme, je nám to dovoleno.

Líbí se mi představa oslavy lásky, plodnosti a veškeré té živoucí energie, která v přírodě, a nejen v  ní, čiší nyní ze všech stran.

Jak to tedy je…čert, aby se v tom vyznal! A ještě to nějak uchopit a předat dětem.

Pojďme se tedy podívat na další úhly pohledu než ty běžně známé…

Tato noc dávno v předkřesťanských dobách bývala považována za magickou, konaly se různé očistné rituály, partnerské rituály a prý bylo možné spatřit elementární bytosti jako víly, rusalky, elfy i čarodějnice… Od této doby je můžeme vidět až do letního slunovratu.

V keltském pojetí Beltain

Je jasné, že ve své původní podobě v tuto dobu jde o opravdového překonání zimy, oslavu přírodních sil a jara s projevy lásky, sexuality, plodnosti, veselím a ohněm. Zejména spojení muže a ženy, archetypů Boha a Bohyně. Spojení dvou polovin, které k sobě patří, aby vytvořily jedno.
Bůh světla, Slunce oplodní Bohyni Země, lůno či krajinu a vznikne tak dítě, které se narodí na zimní slunovrat. V přírodě pak sbíráme plody tohoto spojení během pozdního léta a podzimu.

Období Beltain je nejsexuálnějším obdobím celého roku. Všechny plodící a sexuální síly země a přírody jsou na svém vrcholu. Proto také symbolem tohoto spojení jsou májky, kdy mužský kůl se vsazuje do ženského lůna a proniká ozdobeným věncem. Symbolizuje také proudění energie mezi Zemí a Vesmírem.

Z archetypů ženy(Panna, Milenka, Matka, Stařena) nyní kraluje, asi ne překvapivě, Milenka. Užívá se všemi svými smysly, svého těla, potěšení, milování sebe i druhých. Propojuje se s ostatními, propojuje lásku i sexualitu, v té posvátně formě, ve formě spojení Boha i Bohyně. To platí nejprve především na naše vnitřní archetypy, tedy vnitřní ženu a muže a pak teprve na naše okolí. ;-).

K tomuto svátku se totiž váže spousta tradic a rituálů spojených s oslavou sexuality. Páry si sundávaly snubní prsteny a měly dovoleno užívat si svobodně lásky i spojení, milovaly se v přírodě na oslavu její plodnosti i budoucí úrody. Děti počaté na Beltain byly považovány za šťastné Děti  Bohyně. Děvčata i obydlí se zdobila rozkvetlými květy, jeřábem či březovými větvičkami.

Pohané také zdravili  sluneční Bohy právě zapálenými ohni na kopcích, které měly zároveň vyživit lidi svou energií po zimě, zbavit je všeho nečistého a ochraňovat po zbytek roku. V ohních se pálilo to, co ještě zbylo po Moraně, po Zimě.  Pak se kolem ohňů veselilo a tančilo celou noc.

Filipojakubská a Valpružina noc

křesťanských dobách se 1. květen slaví na počest apoštolů Filipa a Jakuba (Filipojakubská noc). Může se to jevit jako překrytí původního pohanského svátku s jeho obřady a sexualitou. Křesťané byli přesvědčeni, že lidé, kteří v noci tančí kolem ohňů za bujarého veselí a s projevy svobodné nespoutané lásky, jsou čarodějnice spojené s ďáblem a černou magií, takže je třeba je vymýtit a spálit.

Zapalování ohně jako ochrana před zlými duchy a démony může být dalším vodítkem k pálení čarodějnic. Ještě se tato noc tak nazývá Valpružina noc, pochází od Germánů, kdy Valpruga byla Bohyně a patronka čarodějnic.

Jak už jsem psala na začátku, asi není překvapením, že nám moc představa pálení čarodějnic blízká není. Našim klukům význam tohoto svátku vysvětlujeme, ale zároveň se zaměřujeme na oslavu přírodních sil a období lásky.

Jak tedy oslavit s dětmi toto období, když nechcete pálit čarodějnice?

Rituál na oslavu jara a přírody s dětmi

 •  Běžte s dětmi ven, do přírody, ideálně v noci, pokud to nejde, klidně jen na zahradu i během dne.
 • Utvořte kruh a přivítejte jaro…
 • Dopředu si připravte květináček, zeminu, semínka oblíbené květiny nebo bylinky, vodu, malý ohýnek nebo velký oheň, pokud máte možnost, tužku a papír.
 • Naplňte si květináčky zeminou, můžete za zpěvu písní (viz níže, přizpůsobte je své vlastní víře).
 • Poté pošlete semínka po kruhu, aby si každé dítě mohlo  libovolná semínka nabrat a zasadit do svého květináčku. Pokropte květináčky vodou, opět za doprovodu zpěvu nebo průpovídek.
 • Následně, ať si každé dítě zapíše na papír to, co si přeje, aby v následující sezóně vykvetlo. Nechte děti, ať píší, co si opravdu přejí. Neberte jim jejich přání a víru, že se jim tato přání vyplní.
 • Poté přistupte k ohni a spalte svoje lístečky s přáními a chviličku s dětmi popřemýšlejte o významu celé beltainské noci. O tom, co si přejete, aby vykvetlo nebo se zrodilo.
 • Poté rituál ukončete

Co dalšího můžete dělat?

 • pleťte věnečky z jarních květin nebo březových věnečků, zdobte s nimi sebe, stromy nebo obydlí. Můžete je hodit do potoka a pozdravit tak vodní víly a rusalky a další elementární bytosti.
 • sázíme semínka nejen do Země, ale i semínka lásky, radosti, hojnosti a štěstí.
 • Můžete zazpívat jednoduchou rytmickou písničku, třeba i s bubny…;-)

Země je mým tělem, Voda krví mou,

Vítr je mým dechem, Oheň duší mou.

Další možností jak oslavit tuto dobu, třeba jen pro sebe je Uctění svého těla.

Pokud chcete vědět více i o dalších svátcích a poznat tak rytmus celého roku, mrkněte na eBook Putování rytmem roku zde >>> nebo můžete jít více do hloubky v Klubu Putování rytmem jara

Přeji plodné oslavy všech přírodních sil…

S láskou,

Káta

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře