Pomlázkové milování

Kluci pletou pomlázky, holky barví vajíčka…A pak je holky mohou podarovat za to, že dostanou od kluků na zadek, aby byly čiperné. V tom lepším případě. Jinak také můžou vše nakoupit v obchodech, aby se dostálo pozůstatku zvyků…

Nebo vnímáte ještě něco dalšího za nejznámějšími svátky jara? Co třeba pomlázkové milování? Nebo máte už vybrané skály na Velký pátek?

Co že? Že nevíte proč?

Velikonoce…

Pro většinu jsou Velikonoce další konzumní a společenskou událostí, bez velké znalosti podstaty Velikonoc. Není se čemu divit, většinou nám k tomu nikdo nic moc neřekl. Často tedy sklouzneme k jednoduché oslavě jara a setkání s přáteli či rodinou.

Faktem ale je, že až teprve Velikonoce, svou podstatou a celým cyklem,  dávají ten pravý rozměr Vánocům, pokud je vnímáme, jako narození Ježíška. Pokud ne, oslavy jara a jarní festivaly tu byly už dávno před Velikonoci.

Velikonoce začínají po masopustu 40 denním půstem, pokračují nám známým velikonočním týdnem (který se ale scvrkl na pátek-pondělí) a končí Letnicemi, o kterých málokdo něco ví. Jak celé toto magické období vnímáme my, v kontextu přírodních energií i pohanských zvyků, se dozvíte v eBooku Putování rytmem roku od zimy do léta .

Přírodní nebo náboženské

Velikonoce můžeme  tedy vnímat ve vícero rovinách rovinách – přírodní, kdy lidé byly více spjatí s přírodou a  náboženské nebo církevní. Další možné pohledy rozebírám právě v Klubu

Duchovní podstata Velikonoc nás vede vzhůru, k vesmíru, nebesům, Stvořiteli. Tak, jak to kdo vnímá. Zrovna tak, jako energie jarní přírody oslavující znovuzrození a vítězství nad temnotou.  V našem podnebním pásmu se toto děje díky výdechu matky Země. Oproti podzimu, kdy se naše energie ubírá dovnitř a do sebe, na jaře se otáčíme směrem ven a vzhůru, stejně tak, jako energie Země.

Děti a Velikonoce

Pro děti jsou  Velikonoce převážně zvyky spojené s oslavou jara a dobou, kdy s dějí zázraky. Téma smrti jako podstata Velikonoc by se dětem (cca do 9-10 let) měla podávat opatrně a spíše v jejím přírodním a rozměru. Ony zatím nevnímají smrt jako definitivní a tragickou záležitost, tak jako my, dospěláci.

Jak v klučičí tlupě se zvyky?

Perníková vajíčka místo čokolád

Kromě klasických zvyků jako pečení beránků, mazanců a barvení vajíček u kterého kluci vydrží jen chvilku, peču ještě perníková vykrajovaná vajíčka, která jednoduše potřu polevou a nějakým posypem. Ty dávám příchozím koledníkům, namísto moderních a kupovaných čokoládových vajíček.

Pomlázkový výprask nebo milování?

Kluci mají většinou chuť mlátit do všeho, co jim padne pod ruku.  Pokud se jim tedy poselství, které se skrývá za pomlázkou nepředá, těžko se na tomto zvyku něco změní.

Většinou se setkávám s názory, hlavně od starší generace a mužů, že se to tak dělá a je to sranda.  Ženy tento zvyk často odpuzuje, protože mají pocit, že si muži na nich vylévají svou agresivitu, mnohdy posilněnou ještě alkoholem.

Jak to tedy je? Možná se budete za chvíli červenat…

S hlubokou, duchovní podstatou Velikonočních událostí má pomlázka asi pramálo společného, ale její kořeny sahají ještě k původním jarním oslavám a festivalům.

Hlubší idea za celým pomlázkovým zvykem, pokud je oproštěná od alkoholu a zbytečného násilí, může podle mě být symbolickým projevem mužsko-ženského aspektu a polarity, která se táhne mnohými jarními svátky.

Splétání svěžích jarních proutků do pomlázky, pojaté jako společný mužský rituál otců a synů, který si mohou společně užít. Síla Země, na jaře oživená Sluncem, stoupá vzhůru, do Vesmíru, na vrcholu rozkvétá, je všude cítit a v přírodě ztělesňuje krásu a lásku.

Stejně tak touto energií mohou být od mužů symbolicky obdarovány ženy. P-omlazeny jarní svěží energií, probuzením naší životní, tvořivé nebo také hadí energie uložené v kořenové čakře tak, aby stoupala po páteři vzhůru do Nebe.

Odevzdání se mužskému, slunečnímu, principu, který nás rozkvétá do krásy a lásky. Stejně tak jako se to děje v přírodě. Nový život, omlazení, léčení a probuzení těla a té nejzákladnější životní, sexuální nebo tvořivé energie.

Symbolické obdarování a prozáření od mužů, které automaticky probíhá, pokud se muž a žena milují vědomě. Někdo tomu říká posvátná sexualita někdo vědomé milování a někdo třeba úplně jinak. Tento princip je znám v mnoha naukách.

Ženy pak na oplátku obdarují muže novým životem, svou tvorbou, symbolicky vajíčkem.

Můžeme se také podívat na rozdíl v symbolech, kdy velikonoční vajíčko (uvařené natvrdo nebo syrové) reprezentuje nový život a nový začátek. O proti tomu skořápka vajíčka se používá na rituály ukončování starého, jako symbol smrti, zkostnatělosti, na jaře při rituálech vynášení Morany (Smrtky, Zimy), aby mohlo přijít jaro.


Nemusíme tedy hned vykládat klukům o sexu (i když záleží na věku :-D ), ale je možné budovat takto hodnotný symbolický základ pro svůj budoucí, i partnerský a intimní, život.

Mimochodem je to také zajímavá sonda do našich vnitřních mužsko-ženských nastavení. ;-)

Ukažme klukům, že tu nejde jen bezduché mlácení žen, které musíme my ženy (ne)snášet.

Naopak, můžeme je použít k inspirování našich synů k něčemu jinému, než nám nabízí zaběhané společenské zvyky a výchova.

Jaké velikonoční zvyky máte vy?

Přeji všem plno jarních zázraků, radosti i lehkosti…

Katy

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře