Porod jako přechodový rituál

Porod je pro ženu přechodovým rituálem. Ať už si to uvědomuje nebo ne. Porod má všechny tři důležité aspekty přechodového rituálu, které jsou stejné, jak pro holky tak pro kluky.

  • Během porodu vždy umírá to staré a rodí se něco nového. Je to setkání na hranici života a smrti.
  • Porod nás převádí z jednoho bodu v životě do dalšího
  • Porod je velmi silnou psychickou/duševní/duchovní záležitostí, která významně ovlivňuje to, jak se celým procesem projde.
  • Porod je velmi fyzickou záležitostí , kdy žena jde velmi silně za své vlastní hranice, do možností o kterých ani netušila.
  • Jakýkoliv přechodový rituál umožní si uvědomit a objevit svou vlastní (duchovní) sílu, své vlastní Vědomí, to kde se můžeme opřít o sebe, objevit své skryté potence a zároveň se odevzdat.

Po mé zkušenosti třech porodů vnímám, jak každý porod sice byl přechodovým rituálem, nicméně v různých úrovních. Ten poslední byl pro mě porodem, který změnil mé vnímání světa…a dovedl mě k většímu Vědomí.

Pokud vás přechodové rituály zajímají více a rády byste pro svého syna, nechte se inspirovat zde >>> .

A jak tedy s těmi porody? Mé první dva porody se nesly především v duchu hesel:

Jak myslíme, tak rodíme…

Jak se rodíme, tak žijeme…

Třetí porod jsem chtěla prožít vědomě. Jak to tak bývá, často o něco žádáme aniž bychom tušili oč vlastně žádáme.

Vesmír nám vždy naše přání doručí, jen to vypadá úplně jinak, než čekáme.

O tom přesně byl můj třetí porod.

Celé mé těhotenství se neslo v duchu očekávání. Chtěla jsem si všechno užít, tak jak jsem si představovala.

Tak co, bude to ta holčička? Během těhotentsví, ač jsem byla už „zkušená“ mě ovšem opět ledacoss zaskočilo. Jaký bude porod…? Říká se, že třetí miminko dá mamince zakusit to, co ještě nezná a zároveň si vybírá, co se maminka ještě nenaučila z předchozích zkušeností…

Toužila jsem prožít vědomý porod a porodit do vody.

Nejsem žádná fanatička, ale vzhledem k celkové situaci kolem porodů v roce 2015, která byla dost vyostřená, mi bylo jasné, že jinde než doma, to asi nepůjde.  Stále jsem byla za velkého exota se svými dotazy při prohlídce porodnice. Ale řekla jsem si Dost: Už jsem nechtěla  „obhajovat“ to, co by mělo být při porodu samozřejmé...

Věděla jsem tedy, že musím máknout, abych byla vnitřně opravdu pevná v naladění na miminko a sebe. Zbavená všech možných strachů a přesvědčení „co kdyby…“.  Zároveň ale, abych měla připravenou alespoň trochu vhodnou porodnici, když by bylo třeba.

IMG_5626

Jaký dáreček Vesmír doručil?

Čekala jsem rychlý, až možná bleskový porod. Bude třetí a všude se přeci píše, jak to bývá rychlé. To jsem také celou dobu říkala miminku: …“ jestli se chceš narodit doma, musí to být rychlé, abych nestihla zpanikařit.“

Pečlivě vybraná PA nakonec byla v mém termínu mimo republiku. Způsobem, který bych nikdy nevymyslela, jsem se přes zaskakující PA, dostala během porodu ke třetí  porodní asistentce, která mě nakonec celým procesem provedla.

Pěkně si to synek zařídil. Od začátku jsem mu říkala, že to je na něm, koho chce u porodu mít.  Zařídil to dokonale tak, abych to díky  podpoře, které se mi dostalo, zvládla v klidu domova. Kdoví, jak by takový porod dopadl v porodnici…

A jak to probíhalo?

Prvorozený a třetirozený měli v ledasčem podobné porody a promítlo se to i v datumech narození. První 21, tedy na letní Slunovrat a třetí 12 téhož měsíce.

Dvě noci s poslíčkama, pomalý rozjezd, kdy ani voda ve vysněném bazénku porod nerozjela do potřebných intenzit. Vlny se druhou noc ale nedaly přehlížet, takže spánek už nebyl možný…

Což znamenalo…

… poklimbávání, vizualizace, polohování, nahřívání, panika že to nezvládnu, když je to tak dlouhé, pláč, pomyslné psychické dno a hovory s PA.

…následná kontrola od nové PA, se kterou jsme se poprvé viděly až během celého procesu, která prohlásila že na třetí porod… začátek…uff

propouštění mého očekávání a přání o super rychlém, protančeném porodu do vody

…ponoření se do procesu, práce s porodními vlnami pomocí vizualizací a i hlasového ááá, takže intenzitu jsem vnímala jako relativně mírnou. Díky tomu mě PA uklidňovala, že přeci nevíme jakou intenzitu tělo potřebuje k tomu, aby se otevřelo….

…vychladnutí už tak studeného a prázdného porodního bazénku, v kterém jsem strávila všeho všudy asi hodinu předchozí noci :-(

…polohování a šetření energie

…sprcha, Bachovy květové esence a promlouvání s vděčností k děloze a čípku

…opět panika, sáhnutí si na pomyslné psychické dno, myšlenka na porodnici s jejím rychlým zavržením

…krásná podpora a uklidnění od PA

…důvěra miminku a přijmutí faktu, že zkrátka má své tempo a nic moc s tím nenadělám. To je velmi silný charakteristický rys synka až doposud.

…zintenzivnění 1.doby porodní a přesné vnímání přechodu k 2.době porodní

vědomé a důkladné, dá se říci centimetr po centimetru, prožití 2.doby porodní, která trvala asi hodinu, vše jen v tempu miminka

…vnímání změny charakteru stahů a úžasný pocit z toho, jak tělo pracuje samo.  Před tím, jsem ještě stihla panikařit, jak zvládnout sílu a intenzitu stahů

pomalý a klidný porod v pozdním odpoledni u nás v posteli v zatemněné ložnici

…ponechání placenty, její přestřižení asi 2 hodiny po porodu a následné zpracování na tinkturu a homeopatika

DSC_2901

Velká uvědomění tohoto porodu

Prožitkově nemohu srovnávat porod doma,  s tím nejpřirozenějším porodem v porodnici. Je to prostě jiné. Zpětně jsem viděla, jak dochází ke vnímání cizího prostředí i dalších osob, i když mi na vědomé úrovni nevadili. To přesycovalo jemné vnímání a nezbývala pak kapacita na další, jemné vjemy z porodu.

…Vesmír mi doručil mé přání vědomého porodu , jen úplně jinak než jsem čekala. Být to „rychlovka“, určitě to nezvládnu vědomě prožít.

Tvorba očekávání byla i u mně pastí. I čtení všech možných, krásných, porodních příběhů může vést k tomu, že se úplně neodevzdáme procesu, „nakoupíme“ spoustu představ o tom, jak to má být, následně odporujeme tomu co JE a tlačíme se do svých očekávání.

…Orgasmické a protančené porody nejsou vždy to „nej“ volbou. Tyhle představy nás opět odvádí od našeho vědomí těla a toho, co je skutečně prospěšné, například při delších porodech. Ne vždy je žádoucí hopsat, skákat na míčích nebo tančit.

…Konečně jsem došla k vědomí vlastní síly a pocitu, že jsem to fakt zvládla sama. Uznání této síly odkrývá další a další skryté možnosti, které jako bytosti máme. Co by ale mělo být ještě VÍC?

…Pro mě to byl první skutečně prožitý přechodový rituál. Pocit jako bych teprve teď dospěla, větší přístup k Vědomí. To co se začalo dít za posledních 5 let jsou skutečně pozoruhodné „okolnosti“. Také mé vnímání různých souvislostí se významně proměnilo a už to nejde vzít zpátky…

…V neposlední řadě vděk oběma/všem PA a dulám, za svou práci a jejich přínos k vědomějším a přirozeným rozením se nových bytostí, jak v malých, tak i velkých tělech. Mě osobně toto vše svou podporou umožnily prožít, i dojít až do tohoto bodu při dvou předchozích porodech.

Nakonec asi i v tomto třetí porodu platilo

Rodíme, jak žijeme.

Žijeme, jak se rodíme.

Našli jste si také tu svou tu svou paralelu? Vidím na svých synech, jak skutečně moc je způsob porodu podobný jejich povahám a přirozenosti. Jsem nesmírně vděčná za tyto nejsilnější zážitky v mém životě, samy o sobě, vlivem koktejlu hormonů, jsou prožitky s nimi spojené až návykové.

Já nyní zpětně vidím další a další prostor, kam je s porody možné jít, jakou další a větší lehkost můžeme mít i se začátky v rodičovství. Tato intenzivně transformační doba nabízí moderní a jednoduché nástroje, jak proplouvat v intenzivních chvílích s větší lehkostí. Stačí „naslouchat“ těm obyčejným a naprosto přirozeným věcem, které jsou zahrnuté také v kontaktním rodičovství.

Pokud potřebujete provést jakýmkoliv procesem k porodu nebo po porodu nebo prostě nějakou oblastí života, ráda vám budu průvodcem. Možnosti, díky kterým lze krásně zotavovat a podporovat jsou zde>>>

A pokud vás zajímá téma vztahu matky a synů a chtěli byste s tím mít větší lehkost, mrkněte SEM a nebo SEM

Jinak provést děti pohádkově jejich narozeninami a vyrobit si tuto vílu, můžete Tady >>>

Ať jsou všechny vaše dny čaro-krásně hladké.

K.

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře