Slavíme narozeniny…

„Na tu oslavu příště už nepůjdu…, kluci se mi smáli, kvůli dárku…“

říká mi syn, po návratu z jedné narozeninové oslavy.

Mrzelo ho, že vyřezal nožík a spolu s další drobností daroval kamarádovi, ale nesetkalo se to s velkým úspěchem. Spíše naopak… To mě vedlo k zamyšlení.

Co  předáváme skrze narozeniny?

Narozeniny a jejich oslava je rituál, který vědomě nebo nevědomě dodržuje snad úplně každý. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, jaké další hodnoty  můžeme předávat skrze tuto každoroční oslavu?

Zda to bude jen materiální hodnota dárků a pořádná „žranice“, tak jak to bývá často i na Vánoce, nebo zda se pokusíme předat i nějaký další přesah, z kterého je možné doplňovat  dětské pohárky sebehodnoty, rodičovské lásky a třeba i další.

Běžně se o tom moc nepřemýšlí, sejde se parta dětí, uspořádá nějaká hra, diskoška, nakrojí dort a nějaké jídlo, předají se dárky….

Co by si tedy ještě mohlo dítě odnést z každoroční narozeninové oslavy, kromě kupy nových hraček a nějaké té bojovky, na které se samozřejmě hodně těší?

Podělím se s vámi o pár tipů, která nám pomáhají k tomu, aby se z narozenin nestal jen další hon za kupou dárků.

Pravdou je, že následující body záleží spíš na nás dospělých, jak jsme schopni je předat a samozřejmě věku dítěte…a mimochodem, dají se použít i k jedinečným oslavám ve školce či škole. ;-)

7 tipů k narozeninovému přesahu

  1. Budujeme vědomí důležitosti toho, jak moc jsme rádi, že se dítě narodilo právě k nám, do naší rodiny. Posilujeme tak vědomí sebe-hodnoty dítěte. To docílíme tím, že celý den uděláme výjimečný a podle přání, speciálně pro oslavence. Ne pro okolí nebo další účastníky oslavy. Oslavenec je Král nebo Královna dne.
  2. Ukotvíme dítě do času celého života skrze jeho rekapitulaci, fotky a příběhy z let předešlých.
  3. Posilujeme vědomí, že skrze dárky dostáváme kus láskyplné energie od člověka, který nás obdaroval. I když zrovna dítě nedostane vysněný dárek za stovky či tisíce korun. Naopak stačí k tomu třeba oříšek či kamínek. Na druhou stranu by se samozřejmě během narozenin měla plnit tajná přání, což také posiluje sebe-hodnotu dítěte.
  4. Budujeme vědomí, že náš život jde v pravidelných rytmechkratších i těch dlouhodobých. Mezi ty dlouhodobé patří  právě narozeniny.
  5. Narozeniny jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak děti uvést do světa rituálů.
  6. Vědomě oddělíme jedno období od druhého, tedy i životních roků. Můžeme uzavřít jeden životní rok  a sním spojená témata určitou bilancí a na čisto otevřít rok další. V následujícím roce se můžeme k bilanci s dítětem vracet, když se to zrovna hodí. Tím narozeniny můžeme také vnímat jako každoroční přechodový rituál.
  7. Narození nemusíme vidět jen jako fyzický děj zrození těla na tento svět, tak jak je obecný pohled. Narození můžeme dětem také ukázat, jako pokračování cesty jejich duše, která přichází z jiných světů a v tomto těle se na nějaký čas zabydluje.

Malé děti toto vědí, větší děti tento kontakt postupně ztrácí. Můžeme jim tedy pomoci, uchovat si a nebo navázat na toto spojení. Na přesah, že nejsme spojeni jen s naším tělem, ale že jsme i duše, která přichází odjinud.

Je to jednoduché…

Může to vypadat jako složitá věc. Děti ale nepotřebují žádné složitosti. Stačí k tomu malý narozeninový rituál, který si můžete přizpůsobit dle své životní filosofie. Jedním z možných způsobů, jak dětem ukázat další přesah, je i narozeninová víla.

Ta k nám přilétá už devět let, provází kluky jejich narozeninovým dnem.  Každý syn má tu svou a každoročně se na ni hodně těší.

Návod

Návod na její výrobu najdete v mini-ebook Pohádkové narozeniny pro děti. Najdete tam  příklad narozeninového rituálu, návod na narozeninovou vílu a narozeninovou Pohádku od Táty – Jak duše na Zem přišla.

Inspirujte se a pro ebook klikněte ZDE>>>

 

 

 

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře