Valentýn, posel lásky

Srdíčka, kytičky a další symboly lásky…valí se z obchodů ze všech stran. Asi si každý všimne, že nás čeká svátek Sv.Valentýna.

Možná toho máte plné zuby, možná to není „ten“ váš svátek lásky, protože přeci nebudete slavit další americký nesmysl, co se tu rozmohl před 20 lety. Možná považujete za svátek lásky jen první máj.

Je to podobné jako s dalšími svátky, na podzim třeba s Hallooweenem. Svátek sv. Valentýna má své hluboké kořeny i symboliku, do Ameriky přišel opět s přistěhovalci a jeho kořeny patří ovšem do Evropy.

Já sama k tomuto svátku mám celkem milý vztah, protože celá moje teen-age léta jsem prožila v místě a mezi lidmi, kteří měli zakořeněno ve svých zvycích, že tento svátek slaví. Takže jsem si to pěkně užívala… <3 :-)

Kořeny sv.Valentýna

Sv. Valentýn byl patronem všech zamilovaných a slavil se ve všech zemích Evropy, včetně té naší. Je zahalen mnoha domněnkami a jeho kořeny pravděpodobně sahají do anglosaských zemí a nejspíš až k počátkům křesťanství.

Existují dvě legendy o křesťanském Valentýnovi a dost pravděpodobně se prolínají.

Jedna legenda vypráví o římském biskupovi, který i přes zákaz uzavírat manželství, jenž vydal císař Marcus Aurelius, dále tajně oddával zamilované páry. Císař ho pak nechal uvěznit a popravit 14. února ve 3. století. Mezitím se však Valentýn v žaláři sblížil se slepou dcerou žalářníka, která se zázračně uzdravena a začala vidět. Před svou popravou jí Valentýn zanechal vzkaz: „Od Tvého Valentýna“ a dívka poté zasadila na jeho hrobě mandlovník. Jeho růžové květy se tak staly symbolem všech zamilovaných.
Podle druhé legendy byl Valentýn léčitelem, který byl popraven kvůli svým léčitelským schopnostem.

Blíž k pohanským kořenům je tradice, že Římané slavili 14. února svátek Bohyně Juno, která byla patronkou manželství. Šířící se křesťanství se s tímto svátkem nechtělo rozloučit, a tak pohanské kořeny vystřídal svátek sv. Valentýna.

Malý posel lásky

Je více tradic pojících se k tomuto svátku. Jednou je obdarovávání se květinami, které se váže právě k biskupovi Valentýnovi.

Další pochází z Británie, a tou je psaní zamilovaných psaníček milované osobě, tzv. valentýnek. I těm tajným.

To co je podstatné je, že svátek se týká jen zamilovaných párů, tedy partnerů, manželů, milenců, druhů a družek. Žádné děti, maminky, babičky, strýčkové. Nejsou to další Vánoce.

Zapomeňte tedy v tento den na své děti a pohýčkejte sami sebe a svůj vztah. Ten je vždy na prvním místě!

Darujte svému milému maličkost, zajděte do cukrárny, na večeři, nebo si udělejte pěkný večer doma, pokud se od děti neutrhnete. Doporučuji dětem dopředu vysvětlit, že tento večer je opravdu jen a jen váš a všeho partnera. 

Sv.Valentým sice přímo nesouvisí s energiemi matky Země a s jejím rytmem, nicméně i tu můžeme najít pěkné propojení. Myslím, že nechat se rozehřát uprostřed zimy určitě stojí za to a můžeme, tak načerpat energii do zbytku zimy. ;-)

Tip pro osamocené

Pokud zrovna partnera nemáte, zkuste se neutápět v lítosti či sebelítosti. Můžete všechnu svou lítost, zlobu, zoufalství přenést na papír, vypsat, namalovat a vše spálit. Prostě to pusťte ze sebe ven.

Poté si jen sami pro sebe dopřejte krásný den či večer, rozmazlete se třeba nákupem nějaké milé drobnosti pro sebe , zapalte svíčky, dejte si voňavou teplou vanu s květinami a olejíčky (úžasný je yalng-ylang, který harmonizuje mužsko-ženské energie ;-) ) pusťte si příjemnou  hudbu a nechte se unášet vizemi, které přijdou. Na závěr tu pozitivní energii opět můžete přenést na papír, namalovat si obrázek, který si už ale necháte, jako svou vizi.

Zkrátka Dream it possible (sněte, že je to možné),  jako v této úžasné písni TADY >>>

Užijte si další krok života v naladění na rytmus roku >>>

Ať vedou všechny naše kroky k lásce…

Káťa

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře