Ženy a kluci – domorodá inspirace Rozhovor s Alem II.

První část rozhovoru s Alem, která je o mužsko-ženských aspektech, domorodé inspiraci a potřebách kluků si můžete přečíst zde

4) Z mého pozorování, ženy často mají potíže s přijímáním chlapecké jangové energie (aktivní, válečnické energie), jejich touhy po válčení, velkých dobrodružství a fyzických výzev. Co jsou běžné „chyby“ kterými ženy omezují přirozený a zdravý vývoj chlapců i přesto, že to myslí dobře.

Ženy, které mají potíže s přijímáním maskuliní energie svého syna, často do jeho ducha nevědomě sází pocity toho, že je s ním něco velmi zásadního v nepořádku. Jeho přirozená podstata je jaksi „špatně“ a nežádoucí. Nemůže se na sebe spolehnout protože je „rozbitý“ a nepřijatelný, v jakémsi hlubokém a nedefinovatelném způsobu.

Velmi silně soucítím se strachy a zraněními,  kterými tyto ženy trpí. Ale předávání esence strachu dál, na vaše syny není to léčení, které potřebujeme. Léčeních svých  osobních zranění a strachů, to je ta nejlepší pomoc pro vaše syny.

5)      Na druhou stranu, existuje druhá skupina žen, které mají velmi klidné a stydlivé chlapce, hypersensitivní až úzkostné. Rády by v nich probudily více maskulinity a neví jak k tomuto přistoupit. Jak bys doporučil podpořit v těchto chlapcích jejich mužskou energii?

Díval bych se na to odkud study, hypersensitivita a úzkost pochází. Jste vy nebo někdo synovi blízký takto úzkostný a přecitlivělý? Učí se toto chování od někoho nebo je to jeho přirozenost? Jaké z tohoto chování má prospěch? Kolik mu je? Mnoho těchto věcí se v průběhu času proměňuje, souběžně s tím, jak v různých způsobech experimentuje se svým bytím na světe.

6)      Jak může žena podpořit zdravý vývoj chlapce v muže? Jaké věkové období  je to nejdůležitější? Jaké jsou indicie k tomu, že už se k tomuto období blíží?

Přijmout a uctít jeho mužskou esenci. Všechna období jsou důležitá, ale puberta je známka toho, že potřebuje více mužského vedení.

7)      Máš nějaké tipy pro ženy, které by ženám ulehčili ono „pouštění“? Aby se necítily opuštěné?

Jediná lehčí cesta je, když ženy vědí s kým své drahé syny pouštějí. Když je skupina zdravých mužů, která láskyplně obejme vašeho syny, je to mnohem lehčí nechat syna jít a uvolnit se.

Bohužel není mnoho dospělých mužů, kteří si jsou vědomi své odpovědnosti v této oblasti. Je v tomto velká mezera v naší společnosti, která nás bolí všechny. Ptejte se kolem sebe. Najděte si muže které vy a váš syn respektujete a důvěřujete mu/jim a sdílejte své obavy.

8)    Jak může žena předat svým synům typicky ženské aspekty života – naučit je mluvit o svých emocích, empatii, práci s emocemi tak aby se od nich neodřezávali?

 Určitě je důležité pomáhat vaším synům být emocionálně inteligentní. Většina chlapců nemá ani slovník na to, aby vyjádřili své emoce. Pokud se chlapce něco dotkne, většinou to vyjadřuje jako hněv, ne jako smutek nebo dotknutí svých citů. Pomozte jim prozkoumávat svoje pocity otázkami. Vidím, že se zlobíš, ale cítíš se také smutně/dotčeně/zklamaně/opuštěně/bojíš se?

Hádejte, jak se asi mohou cítit? Většinou budete mít pravdu. Žádné tlaky. Jen se zeptejte s láskyplnou starostí, zda je tomu otevřený a buďte pro něj.

 9)  Co osamělé matky? Je to další častý fenomén naší moderní společnosti. Jak může samotná matka vychovat syna ve správného muže? Jaké jsou důležité aspekty, které by mu měla zajistit? Týká se to i žen, které nejsou sice samy, ale otec ve skutečnosti není „přítomný“ pro své syny, takže vlastně žena sama je.

Nejdůležitější aspekt osamocené matky je, aby předala svému synovi zdravý a respektující  postoj k mužství. Buďte ženou. Uctívejte zdravé muže, které znáte a nechte svého syna, aby viděl váš respekt k těmto mužům. Váš syn si bere všechny, nebo většinu, vašich nastavení, přímo od vás. Váš postoj k mužům ho tvaruje každý den.

Pracujte na tom abyste si vyléčily svoje zranění z minulých vztahů. Dávejte si pozor na svá slova. Můžete ho nevědomě emocionálně vykastrovat.

10) Slyšela jsem názor, že žena by neměla být vůdkyní v rodině a ve vztahu se synem, že to by měl být muž. Jak to tedy je? Jak by měly osamocené matky komunikovat se svými syny, především v konfliktních situacích, nastavování hranic a vyžadování určitého řádu.

Do 4-5 let zhruba má ženská energie přirozeně největší vliv na syna. Velmi brzy se začne chlapec dívat po otci, právě kvůli zábavě, vedení a dobrodružství. Je to přirozený běh a je nejlepší si ho všimnout a jen ho následovat. Žádné tlaky nebo odpor.

Osamocená matka, která nemá žádné blízké mužské přátelé nebo příbuzné, kteří by byli ochotni mít blízký vztah s jejím synem na jeho cestě, jsou v obtížné situaci. Ať se bude žena snažit jakkoliv, všechno nezajistí. Chlapec potřebuje určitou pevnost, proti které může tlačit, otestovat a posílit sám sebe. Přirozené jemný a pečující způsob ženských energií neposkytuje to, co jeho duch potřebuje v tomto momentu.

Není to o tom, že žena nemá sílu a divokost. Samozřejmě že má. Ale je to ta respektující a pevná síla, která má zdroj ve zdravé a milující mužské energii, která je potřeba.

Pevné hranice, které chlapec nemůže jednoduše prorazit je to, co hledá. Spravedlivé a férové následky pro jeho nevhodné chování je to, co hledá.

Osamocená matka se může dostat ke své mužské, maskulinní energii v sobě, použít ji, vyslovit se, udělat nějakou akci tak, jak je třeba. A je v pořádku, jestliže se synovi  vaše mužská část zrovna teď nelíbí.  Právě se učí hledat respekt ke své vnitřní zdravé a milující mužské energii. Je to OK.

Děkuji Al mnohokrát. Je ještě něco co považuješ za důležité zmínit nebo vzkázat matkám synů.

Ano. Děkuji. Děkuji vám, matkám synů, za všechnu vaši lásku a citlivost. Děkuji za držení vašeho konce duhy.

Modlete se za vaše syny. Modlete se za nás všechny.

Al.

Bez účasti mužů výchova chlapců do opravdových mužů nepůjde. Mnohdy jsme to ale my ženy, které svým nastavením muže od výchovy „odháníme“.

Objevte více do hloubky, co chlapci potřebují a změňte svá nastavení, abychom mohly chlapce i muže více pustit z našich omezujících přesvědčení. Na této cestě vám pomůže eBook Návod na kluky: Jak nechat syny vyrůst a zůstat přitom ženou >>> 

Původní, anglickou verzi rozhovoru najdete zde

 

S láskou,

Kat.

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře