Zoubkový rituál bez zoubkové víly

„Mami, mami, podívej už se mi zub kýve…myslíš že mi už do zítra vypadne?“ ptá se syn a horlivě mi ukazuje slabě se kývající zoubek.

„To nevím, to záleží na tělíčku a na tom zoubku, až přijde jeho čas. Ale spíš ne. Proč?“ povídám. Syn pokrčí zklamaně rameny a sklopí oči…

„Ty už se těšíš až budeš mít taky rituál, jako měl Štěpa, viď? A už se nemůžeš dočkat, tak bys nejradši, aby vypadl hned teď, že jo?“

„Jo…“ říká syn a koukám na opět rozzářená očička…

Přilétá k vám domů zoubková víla, která odnese právě vypadlý zoubek a pod polštářem zanechá dárek?

Nebo vám víla odnášející zuby a přinášející dárky není úplně vlastní a  preferujete spíše prožitky? Takže první vypadlý zoubek byste raději oslavili nějakým jiným způsobem

Ano, jde to i bez víly. Zoubková víla má tradici, jak v Evropě, tak i Americe. Dříve se věřilo, že vypadlé zuby se musí chránit před čarodějnicemi a zlými energiemi, tak lidé buďto zuby zakopávaly do země a nebo si je naopak schovávali po celý život.

Co znamená první vypadlý zub ve vývoji vašeho dítěte?

Lidský vývoj, jak podle antroposofie, tak i jiných nauk probíhá v sedmiletích. Pro děti jsou nejdůležitější první tři sedmiletí.

První vypadlý mléčný zub znamená ukončení právě prvního sedmiletí, kdy se dotváří vývoj éterného těla (energetické tělo, které tvoří jakousi „předlohu“ pro budování fyzického těla). Dítě je v této době velmi silně spojeno s  matkou. V prvním sedmiletí se dítě učí hlavně nápodobou a přemíra intelektuální činnosti vyčerpává právě zmíněné éterné tělo.

Proto je dobré dbát na kvalitu zážitků a podnětů v okolí dítěte, protože z této doby se všechny zážitky zapisují velmi hluboko.

Tento vývoj je samozřejmě orientační, někomu může vypadnout první zub v 5 letech, jinému třeba v 7,5. U nás to bylo právě v 7,5 a u druhého v 6 letech.

Máme tedy za to, že vypadnutí prvního zubu je ukončením jedné fáze života a přechodem do té následující fáze.

Zaslouží si tedy určitý „přechodový“rituál.

Umožní dítěti zvědomit si tento okamžik a dát mu tu správnou důležitost. Také dítěti dodá velký pocit důležitosti, maximální pozornosti a zdravého sebevědomí.

Podělím se s vámi o pár tipů, jak je možné takový malý rituál uchopit. Vše si přizpůsobte své víře či přesvědčení, místo bubnu můžete použít třeba kytaru  nebo flétnu (u nás nění nikdo hudebně zdatný :-)) a místo karet třeba omalovánky, atd.

Jde hlavně o čas a pozornost věnovaný vypadlému zubu a jeho majiteli ;-).

Zoubkový rituál

 • Zeptejte se dítěte zda má o takový rituál zájem. My jsme samozřejmě museli vysvětlit a uvést na pravou míru to, že k nám zoubková víla nepřiletí, aby odnesla zoubek a že bychom rádi udělali takovou malou oslavu,. Dohodli jsme se tedy společně, že opravdu zoubkovou vílu volat nebudeme, aby zub neodnesla a předešli jsme následnému zklamání. I tak ale první noc oba kluci dali zoubek pro jistotu pod polštář. Ráno ho tam ale zase našli…:-)
 • Vyberte místo rituálu. Nejstarší syn měl rituál doma, protože byl zrovna leden. Mladší syn si ale vybral jejich oblíbené místo v lesíku, „Palouček“.
 • Připravte si nějaké zvukové nástroje (tibetská mísa, zvonečky, šamanský buben, atd), okrasný pytlíček na zoubek, mističku, mandalku, kytičky nebo vonnou tyčinku,svíčku. Můžete i skřítka, vykládací karty (my máme andělské) a něco málo na zub (ovoce, rozinky, oříšky).
 • Vytvořte si malý oltář z těchto věcí a pak přiveďte „oslavence“
 • Sedněte si všichni společně do kruhu, zabubnujte, zacinkejte, zaómujte nebo zahajte rituál tím, co je vám blízké.
 • Delegujte nějaký významný úkol sourozencům – třeba bubnování, zapálení svíčky, případně psaní.
 • U nás pomáhal při rituálku Skřítek Pohádka. Mírně odlehčil případnou nervozitu oslavence, přivítal ho, sdělil mu proč se tento rituál děje a co znamená vypadlý zoubek. Skřítek také daroval ozdobný pytlíček, do kterého se ukládají další vypadlé zoubky.
 • Společně uzavřete ono období, do kterého patří mléčný zub, tím že mu poděkujte a dejte dohromady několik věcí za které je možné poděkovat vypadlému zubu (třeba že pěkně narostl a umožnil dobře kousat, že nebolel, co vše se v tomto uplynulém období dítě naučilo). Pokud dítko samo neví, pomůžeme mu.
 • Také vyzveme dítě že může vyjmenovat několik věcí, které už nechce do dalšího období brát sebou. Ty se mohou vybubnovat do vesmíru.
 • Vyzveme dítě ať si vybere kartu, která mu přináší poselství do dalšího období a společně si ji přečteme. Můžeme o nic i chvilku povídat.
 • Na závěr si můžeme zazpívat s dalším doprovodem oblíbenou písničku nebo nějakou mantru. Ještě si na oslavu dáme něco z připravených ňamek a ukončíme rituál. Opět zabubnováním, tibetskou mísou, ómováním nebo jak vás napadne.

Naše oblíbená písničko-mantra je:

Země je mým tělem, voda krví mou.

Vítr je mým dechem, oheň duší mou.

To je náš zoubkový rituál. Pokud vás zajímají nějaké další naše rituály stáhněte si jeden z eBooků – Přechodový rituál pro syna – k ukončení prvního sedmiletí,najdete ho ZDE>>>

Nebo se mrkněte na stránky a můžete procházet celý rok v různých rituálech a slavnostech TUDY>>>

Ať se vám daří hladce procházet a děti provázet všemi přechodovými uzly. :-)

K.

 

 

Katy
Jsem žena obklopená jen mužskou energií. Provázím ženy klučičím světem a inspiruji je, jak díky rytmu přírody nalézt svoji vnitřní rovnováhu a předávat ji dětem. Ukazuji maminkám, jak v živelném světě kluků, jejich bitek a stříleček proplouvat, uchovávat si naši ženskou energii a zároveň přijmout klučičí energii. Jak sdílet se svými syny cykličnost přírody i života, bez tlaku konzumu a výkonu. . Více si o nás přečtete tu >> Rytmus roku a jeho prožívání můžete prostudovat tady >>>.
Komentáře